Martha+Tom

Hang your bike–for less…

While checking out this NYTime’s Interactive on Wednesday, part of their “Shopping with [fillintheblank]” series in the Home & Garden section, this bike rack really jumped out at me. It’s slim, it’s good looking, and it’s $13 on Amazon. We’ve talked about hanging bikes in small spaces before, but this one takes the cake at 10% of the cost of the Cycloc. You’ll probably need Da Vinci’s back tire tray as well for $6, bringing you another six away from $25 free shipping.

Delta Leonardo Single-Bike Rack

Image, Delta Cycle.

No comments | , , , , , , , ,

United Steaks

United Steaks

Couldn’t resist re-blogging this (via Oh Joy! by Dominic Episcopo). I’m just sorry the U.P. is missing… and that isn’t the best depiction of the L.P. either. But hey, when’s the last time you sculpted a steak?

See two more at Oh Joy! and check out Episcopo’s amazing food photography by navigating to the portfolio’s food section on the aforelinked site.

3 comments | , , ,

When was the last time you heard someone talk about the great bargain they found at a farmer’s market?

With all the positive attention the “local food movement” is getting these days, some reaction is inevitable. While I think there are fair criticisms to be leveled at locavores, a lot of what is written against eating local leaves me scratching my head. Such was my reaction when, reading a review of The Omnivore’s Dilemma, a critic discussing the practicality of local eating for non-upper-middle-class folks asked the question “After all, when was the last time you heard someone talk about the great bargain they found at a farmer’s market?”

Fresh! Local! Cheap?

It seems like I always get a good deal at the Midtown Farmers Market. I look forward to the summer farmers’ market season not only as a time to enjoy delicious fresh produce but also because my grocery bills will be significantly lower. You can get a lot of local vegetables for twenty bucks. This was just a gut feeling, though; I had never actually compared what I spend at the farmers’ market to what it would cost to buy the same food at the supermarket. But with my curiosity piqued by the locavore naysayers, I thought I’d try to put together some numbers.

So much veggie

I started by going to the Midtown Farmers’ Market on Saturday (Week 18 if you’re keeping track) and buying produce as I usually do (impulsively). I ended up with 3 Gingergold Apples, green/yellow beans, Celery still attached to its root (celeriac), sweet banana peppers, red peppers, six ears of corn, a pint of cherry tomatoes and a quart of beautiful heirloom tomatoes (I have been buying this exact tomato order from Honey Creek Farm for the past three weeks and will continue to until that sad day when there are no more tomatoes). The total for all this? $26.

For comparison, I went to two grocery stores. I chose the Wedge, our local co-op, because it is the place where I do most of my grocery shopping when the farmers’ market is not available. But since it won’t surprise anybody from the Twin Cities for me to say the Wedge is kind of expensive, I also checked out the prices at Rainbow, which is a generic, low-priced grocery store. For my readers in Michigan, Rainbow is kind of like Kroger or Meijer (not as extensive as Meijer though). The results of my shopping are summarized in the table below with the low price for each item highlighted.

Market Mass (#) Market Price ($) Market Price/Unit Wedge Price ($) Wedge price/unit Rainbow Price ($) Rainbow price/unit
Gingergold Apples 1.05 1.5 1.43 3.66 3.49 1.56 1.49
Green/Yellow Beans 1.02 2.5 2.45 3.56 3.49 1.32 1.29
Celery 0.47 1 2.13 0.61 1.29 0.27 0.58
Celeriac 1.05 1 0.95 4.19 3.99 NA
Sweet Banana Peppers 1.61 2.5 1.55 6.42 3.99 6.42 3.99
Red Peppers 2.05 3 1.46 12.07 5.89 6.13 2.99
Parsnips 1.63 3 1.84 4.55 2.79 NA
Corn 5.59 3 0.50 3.54 0.59 2.80 0.50
Cherry Tomatoes 0.77 3.5 4.55 3.59 4.66 3.68 4.784
Heirloom Tomatoes 1.8 5 2.78 7.18 3.99 5.38 Beefsteak NA, 2.99 lb. Beefsteak
Total 26 49.38 27.57
Total, Rainbow Goods Only 22 40.64 27.57

I started by weighing the produce at home, since most produce is sold by weight, and calculating the price per pound at the farmers’ market based on what I paid. Next I set off for the Wedge and Rainbow to record their prices. Back at home, I calculated what the same mass of vegetables would have cost at each store (I did not use mass for corn since it is sold by the ear, and instead used the price per ear). I was able to find the exact same produce at the Wedge as I could at the farmers’ market (not all of it local, though). Rainbow was slimmer pickings, with no celeriac, parsnips, or heirloom tomatoes. For the latter, I used the price of the beefsteak tomatoes they did have.

If I had bought everything at the Wedge, my $26 dollars worth of vegetables would have cost $49.38, almost twice as much. At Rainbow, ignoring the two vegetables that were not available and substituting bland beefsteaks for sweet, delicious heirlooms I still would have spent slightly more, $27.57. And if I subtract the parsnips and celeriac from the farmers’ market total to reflect the goods available at Rainbow, the total for the farmers’ market was only $22. The farmers’ market is unequivocally cheaper than even a pretty cheap grocery store. This makes sense: at a farmers’ market you should be cutting out one or several middle men, dealing directly with the producer.

I don’t want to overstate my case: even if the raw cost of the goods is lower, there are a lot of other costs associated with shopping at the farmers’ market. It takes more time to shop at the farmers’ market; you have to pick out the goods, choosing between stalls that have similar produce. And, the market is only open on one or two days during the week, which can be inconvenient for someone with a busy work schedule. You probably still need to go to the grocery store to get additional items, more food-buying time. Then when you get home you have to clean and store the produce – I have spent more hours than I’d care to admit washing, drying and bagging greens. And then you have to know how to cook what you bought, a skill that takes time to develop.  There’s not much at the farmers’ market that is ready to eat after four minutes in the microwave (then again, there is plenty that is delicious to eat raw). It doesn’t hurt that all this shopping, storage and cooking is very fun, but it does seem to require that one be willing a fair amount of leisure time to food.

But when people talk about “getting a bargain” they’re usually just referring to the final price. By that standard, the last time I got a “great bargain” at the farmers’ market was the last time I went.

This is the only time of year I feel good about buying red peppers As for corn, corn is great

11 comments | , , , , , , , , , , , , , , ,

Guest Video: MN State Fair by Nicky & Hailey

Hailey, Dave, Nicky, and Peter went to the State Fair. Then Nicky made a video. More words are not required…

See Hailey’s full post, The Minnesota State Fair 2009, at Hailey’s Comments. Video, formicadinette.com.

3 comments | , , , , , ,

Visiting the MN State Fair

We ate a lot yesterday. The fair was fun, especially since we were able to meet up with a few great friends to, well, eat with. Below are photos of most of what we ate, as well as pricing and locations if you’re planning to make the trek yourself. $11 will get you an adult ticket (ages 13—64) at the gate. This is about the only place credit cards are accepted, so bring plenty of cash for the treats to be had inside.

Summit on a Stick

After a shared $5 tray of Cheese Curds in the Food Building (sorry, no photo), Summit’s Beer on a Stick was our #2 item to try. Three 7 oz. cups sampling Extra Pale Ale, Oktoberfest, and Red Ale for $7.50, not bad. Get in line for your Beer on Stick at the International Bazaar on Underwood St. and Judson Ave.

French Meadow Bakery & Café at the Minnesota State Fair

Next it was the French Meadow to hunt down the Reuben Pretzel we’d read about in the Star Tribune. After asking around about the “old Schumacher space,” we found the French Meadow on the corner of Carnes Ave. and Underwood St. With a two $5 bills in hand, we ordered two; this was not meant for sharing.

Reuben Pretzel Before

Pictured above is the exterior of the Reuben Pretzel. Notice the sauerkraut on top.

Reuben Pretzel After

And the inside, just in case you were curious.

Deep Fried Candy Bars

Naturally, this was followed immediately by a trip to the Deep Fried Candy Bars stand. With a choice between deep fried Oreos, Reese’s Peanut Butter Cups, Deep Fried Milky Ways, and Deep Fried Snickers all at $3.50, we went with the Snickers.

Deep Fried Snickers, a few bites in

Covered in thick breading and plenty of powdered sugar, this was exactly how you might imagine it. I never need to eat this again. If you’d like to have your once-in-a-lifetime taste, keep walking down Carnes Ave. from the French Meadow.

Walking north toward the Eco Experience, we thought we would see what we would see along the way. A stand we spotted just north of Randall Ave. on Underwood St. led us somewhat off the path to our destination.

Tickets

With ticket in hand, we waited patiently for what would be next.

Sausage and Potato Spiral

For $7.75, Texas Tater Twisters was offering sausage (on a stick) surrounded by a fried potato spiral, aka the Taterdog. We could have gone with the potato twister alone, but Tom sprung for the combo and I wasn’t about to protest. A side of ranch, please!

Just a few more bites...

A few bites in, the spiral came began to unravel.

At this point, we parted with the group and went looking for one of the items on my not-to-be-missed list: Stanly’s Sugarbush Maple Soda, $4. Sample the soda near the Eco Experience at the Countryside Market (located at the end of Cosgrove St.). Already there, and having eaten a number of things that might be described as awful, we decided to opt for a rare, healthy item along side the soda: a Caprese Salad on a Stick, $6. This $10 combination is well worth a try.

Salad and Soda

Not to be caught ending on a too-healthy note, we finished our visit with a tray of Tornado Potato Chips for $5.50 from Sonny’s in the Food Building. Served with a side of chipotle ranch and fresh from the frier, they demanded to be accompanied by a second helping of Summit on a Stick (refills for $6.50 if you save your stick).

Wacky Spiral Chips

After a couple of loops around the Food Building trying to locate fried green tomatoes for sale, we gave up a little disappointed. I’m sure it was right under my nose, but with the weather turning noticeably chilly and already full stomachs, we said goodnight to the fair.

Thanks again to our fellow-tasters at the Heavy Table. Their list helped us navigate the sprawling Minnesota State Fair for the first time. As we headed home, the folks at 89.3 the Current were doing a tasting of their own on the radio. Among the pickles and the cheese curds, they reminded us of what we’d missed: Peach Glazed Pig Cheeks from Famous Daves. Next time? We’ll have to take that up next year.

8 comments | , , , , , , , , , , , , ,

« Older Entries Newer Entries »